schéma termostatu

DOPORUČENÝ VÝKON TOPÍTKA

PROTOŽE SE TEPLOTNÍ ČIDLO VYZNAČUJE JISTOU ČASOVOU PRODLEVOU, PO KTEROU REAGUJE NA ZMĚNU TEPLOTY VODY, JE NEZBYTNÉ TOMUTO FAKTU VĚNOVAT POZORNOST. V OPAČNÉM PŘÍPADĚ UDRŽOVANÁ TEPLOTA MŮŽE KOLÍSAT NAPŘ. AŽ O JEDEN STUPEŇ CELSIA. PŘI TESTU SE ZJISTILO, ŽE PRO MAXIMÁLNÍ ZMĚNU TEPLOTY VODY O 0,2C (NA TEPLOMĚRU JIŽ TÉMĚŘ NELZE ODEČÍST) JE IDEÁLNÍ TOPENÍ O VÝKONU 4WATTY NA 1LITR VODY PŘI ZMĚNĚ TEPLOTY O 4STUPNĚ. OPTIMÁLNÍ HODNOTU TOPENÍ LZE VYJÁDŘIT I NAPŘ. TAKTO: MÁME NÁDRŽ, KTEROU CHCEME ZAHŘÁT O 4 STUPNĚ CELSIA. POTOM ZKUSÍME RŮZNÉ HODNOTY TOPÍTEK A VYBEREME TAKOVÉ, KTERÉ JE SCHOPNO ZMÍNĚNOU NÁDRŽ ZAHŘÁT O 6-8 STUPNŮ CELSIA BEZ JAKÉHOKOLI REGULOVÁNÍ, TEDY PŘIBLIŽNĚ O DVOJNÁSOBNÝ PŘÍRUSTEK. TAK MÁME ZAJIŠTĚNO, ŽE PŘI KRITICKÉ TEPLOTĚ (+ 4C) SE BUDE VODA ZAHŘÍVAT S TAKOVOU RYCHLOSTÍ, NA KTEROU JE TEPLOTNÍ ČIDLO SCHOPNO DOSTATEČNĚ RYCHLE REAGOVAT RESP. REAGOVAT SE ZANEDBATELNÝM ZPOŽDĚNÍM. IDEÁLNÍ TOPÍTKO POZNÁME PODLE TOHO, ŽE ŽLUTÁ LED STÁLE NEBO ALESPON ČASTO BLIKÁ (KRITICKÁ TEPLOTA SE UDRŽUJE S MAXIMÁLNÍ PŘESNOSTÍ).

-PŘI POUŽITÍ TERMOSTATU JE NUTNO ZAJISTIT V NÁDRŽI POHYB VODY MINIMÁLNĚ VZDUCHOVACÍM KAMENEM, TAK ABY SE TEPLO ŠÍŘILO OD TOPÍTKA ROVNOMĚRNĚ PO CELÉ NÁDRŽI.

NASTAVENÍ TERMOSTATU:

PŘÍSTROJ JE POSTAVEN TAK, ABY REAGOVAL OKAMŽITĚ NA JAKOUKOLI ZMĚNU TEPLOTY, TO ZNAMĚNÁ, ŽE JE-LI TEPLOTA ČIDLA KRITICKÁ, PŘÍSTROJ NEUSTÁLE VYPÍNÁ A ZAPÍNÁ VNITŘÍ ELEKTRONICKÉ OKRUHY A TO NAPŘ. I TISÍCKRÁT ZA SEKUNDU (ŽLUTÁ LED BLIKÁ PRÁVĚ S TOUTO MNOHDY NESPOZOROVATELNOU FREKVENCÍ) . ABY SE S STEJNOU FREKVENCÍ NEZAPÍNALO A NEVYPÍNALO RELÉ RESP. TOPENÍ, JE INSTALOVÁN ZPOŽDOVACÍ ČLEN, KTERÝ VYŽADUJE, ABY TEPLOTA VYDRŽELA NASTAVENOU DANOU DOBU NAD NEBO POD KRITICKOU TEPLOTOU, POTÉ DOVOLÍ ABY SE ODPOJILO NEBO PŘIPOJILO RELÉ A S NÍM TOPENÍ (ZELENÁ LED ZHASNE-ODPOJENÍ NEBO SE ROZSVÍTÍ-PŘIPOJENÍ RELÉ). TUTO ČASOVOU PRODLEVU JE MOŽNÉ NASTAVIT TRIMREM VYZNAČENÝM NA OBRÁZKU V ROZMEZÍ ASI 5-100 SEKUND. NASTAVENÍ KRITICKÉ HODNOTY SE PROVÁDÍ POMOCÍ TRIMRU, TAK ŽE PŘI DANÉ TEPLOTĚ, KTEROU CHCEME UDRŽOVAT SE TRIMREM OTÁČÍ DO TÉ DOBY AŽ TRVALE ZHASNE ŽLUTÁ LED NEBO STÁLE PROBLIKÁVÁ (VIZ. PŘEDCHOZÍ). V PŘÍPADĚ, ŽE SE TOPENÍ ODPOJÍ DŘÍVE NEŽLI POŽADUJEME JE NAOPAK NUTNÉ TRIMREM TOČIT, DOKUD SE ŽLUTÁ LED NEROZSVÍTÍ A TOPENÍ NEZAPNE. MÁME-LI V PŘÍSTROJI NAINSTALOVÁNO ČIDLO OSVĚTLENÍ, JE MOŽNÉ ZMÍNĚNÝM ZPŮSOBEM NASTAVIT RŮZNÉ TEPLOTY PRO NOC A DEN (PŘÍRODNÍ PODMÍNKY-BOHUŽEL S TÍM, ŽE PŘI ZHASNUTÍ OKOLNÍHO OSVĚTLENÍ SE TEPLOTA ZMĚNÍ BĚHEM PÁR MINUT A NÉ HODIN). NECHCEME-LI TENTO SYSTÉM DEN-NOC VYUŽÍVAT, STAČÍ PŘELEPIT FOTOODPOR NEPRŮSVITNOU PÁSKOU A PŘÍSTROJ NASTAVOVAT TRIMREM PRO NOČNÍ REŽIM.

zpět